Wykrawacz do ciastek pot. foremka do ciastek – jest narzędzie kuchenne służące do wycinania (wykrawania) ciastek z kruchego ciasta lub pierników.

Rodzaje wykrawaczy

Wycinające

Wykrawacze wycinające wycinają kształt ciasteczka, może być to pełny kształt lub z dziurką w środku.

Wycinająco-wytłaczające

Wykrawacze wycinająco-wytłaczające oprócz wykrawania kształtu na ciastku pozostawiają wytłoczony wzór. Taki wytłoczony wzór pomaga lepiej odczytać co przedstawia ciastko oraz jest pomocą w nauce lukrowania ciasteczek.

Zastosowanie

Wykrawacze można użyć do wycinania różnych kształtów z żółtego sera, wędlin i warzyw. A także do wycinania w masach plastycznych tj. masa porcelanowa, masa solna, glina.

Wycięty żółty ser czy wędlinę możemy położyć na kanapce aby zachęcić dziecko do jedzenia.

Małymi wykrawaczami można wycinać kształty z ugotowanej marchewki a następnie dodać do zimnych nóżek czy ryby w galarecie.
Takimi ozdobnymi kształtami można ozdobić sałatkę warzywną.

Najmniejsze wykrawacze o średnicy około 1 cm często są wykorzystywane do tworzenia ze szkliwionej gliny kolczyków na sztyfcie.
 

Metalowe wykrawacze mogą być tworzone na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszy sposób to stworzenie metalowego kopyta w pożądanym przez nas kształcie. Następnie dookoła kopyta wkładamy okrąg z blachy i pneumatycznymi siłownikami sterowanymi ręcznie lub elektronicznie dociska się blachę do kopyta.

Często w zakładach produkujących blachy do pieczenia ze ścinek blach tworzy się wykrawacze do ciastek celem maksymalnego wykorzystania materiału i minimalizowania marnotrawienia cennych surowców.

Wykonanie

Najpopularniejsze są metalowe wykrawacze. Mogą być ze stali nierdzewnej, blachy ocynowanej rzadziej z aluminium i miedzi.

Wykrawacze mogą być też stworzone z tworzyw sztucznych zarówno metodą wtryskową jak i za pomocą druku 3D.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!

Excel vba kurs

Zapisz się już dziś!

Chcesz otrzymać kurs jako pierwszy? Zapisz się już dziś. Powiadomimy Cię, gdy kurs będzie gotowy. 

Dziękujemy! Powiadomimy Cię, gdy tylko kurs będzie gotowy!